Tatil Sonrası Sürece Dikkat!

Rehberlik Öğretmeni Kübra Ayanoğlu, yarı yıl tatilinin ardından öğrencilerin dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdi.

Yeni bir döneme başlayan milyonlarca öğrenci okul heyecanı içerisinde. Hal böyle olunca öğrencilerin, sosyal ve psikolojik sorunları da ortaya çıkıyor. Çocukların okul psikolojisi ve bunun karşısında ebeveynlerin onlara karşı tutumu konusunda hassas davrandıklarını belirten Kübra Ayanoğlu,’’ Tatil öğrenciler açısından çok önem arz etmektedir. Çocukların büyük mutlulukla bekledikleri yarıyıl tatilinin ardından okulların açılmasıyla öğrencilerde rehavet oluştu. Bu nedenle tatilin sağlamış olduğu rahatlamanın etkisi okulunun ilk haftalarını da etkilemektedir. Bu durum doğal bir süreç olduğu için ailelerin endişelenmesine gerek yoktur. Sadece okula dönüş her yaş grubundanki öğrenciye göre farklı anlamlar oluşturmaktadır. Önemli olan ebeveynlerin bu duruma çok anlam yüklememeleri ve kaygılarını kontrol altına alabilmeleridir. Aksi durumda öğrenclerin stres düzeyindeki artış kaçınılmaz olacaktır’’ dedi.

 

Tatil zamanı değişmiş olan uyku, yemek ve ders çalışma saatlerinin okulun ilk haftasında tekrar düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Ayanoğlu,’’ Bu düzenleme öğrencinin yaşına göre kendisi tarafından veya aile yardımıyla olmalıdır. Öğrenciden bağımsız yapılan planlara psikolojik olarak uymayacaktır. Aileler bu durumda çok dikkatli olarak arkadaşça yaklaşmalıdır’’ ifadelerini kullandı.

 

 

Altınküre Lisesi Rehberlik Öğretmeni Ayanoğlu, birinci yarı yıl döneminde düşük notlarla eve giden öğrenciler içinse şu açıklamalarda bulundu:

 

‘’ Aileler, çocuklarına ikinci dönem notlarını yükseltebilecekleri mesajını vermeliler. Onlarla olumlu yönde iletişim kurmaları gerekiyor. Çocuk okulda ve derslerinde bir sorun yaşadığında yanında destekçisi olduğunu bilir ve bu sayede öğrencinin özgüven gelişimine de destek sağlanmış olur.’’ Haber Resimleri

DİĞER HABERLER

SİZİ BİZ ARAYALIM Bilgi almak istediğiniz okul hangisidir?
Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise